porselen köprü dişlerde alt yapı metaldendir, metal alt yapının üzerine porselenin diş formları verilerek işlenmesiyle yapılırlar. Bu porselen kaplaması diş modellerinde, metal bir zemin üzerine porselen yapılmıştır. Metal destekli porselen diş köprülerinde dişeti birleşimindeki gri yansımalar olabilir. Arka bölge dişler için bu sorun oluşturmayabilir.

0212 288 23 24 - 0216 313 65 66


Bazen yeterli mesafe olmayan köprülerde metalin kırılma riski olabilir. Sadece metalin üzerindeki porselende kırık olunca da metal yüzeyi görünür. Zirkonyum diş köprülerinde bu sorun olmaz çünkü; zirkonun üzerindeki porselen kırılsa bile altta zirkonyumun kemik rengi rahatsız edici olmaz.

Dişhekimliğinde kullanılan metallerin biyolojik olarak dokuyla uyumlu olduğundan bu tip metallerde herhangi bir yan etki mevcut olmaz. Ancak bu metaller nikel de içerdiklerinden, nikele karşı allerjisi olanlarda metal destekli yapılması gerekiyorsa özel nikelsiz metaller kullanılabilir. Bunlar diğer klasik metallere göre daha pahallıdır. Nikel allerjili bünyelerde zirkonyum köprüler de yapılabilir.