Beyaz estetikteki önemli gelişmelerle birlikte çevresindeki yumuşak dokuların pembe estetiği konusundaki beklentiler de değişmiştir. bu durum özellikle üst çene ön bölgede söz konusudur. Sadece dişleriniz değil, dişetinizin de nasıl görüntüğü oldukça önemlidir. Dişeti büyümelerinde ve derin ceplerin olduğu bölgelerde dişetinin fizyolojik ve estetik bir form alması sağlanmaktadır.

Yumuşak dokuların düzelmesi restorasyonu esnasında güzelleştirilmesi klinik olarak önem taşımaktadır. Restorasyonu çevreleyen dişetinin güzel görünümünün sağlanması ve düzenlenmesi yapılan dişler arasındaki boşlukların ve siyah çukurların engellenmesinde restorasyon sınırının yerleştirilmesi ve restorsyonun biçimlendirilmesinin belirli yöntemleri vardır.

0212 288 23 24 - 0216 313 65 66

Gingivektomi Yöntemi
Dişeti büyümelerinde ve derin ceplerin olduğu bölgelerde dişetinin kesilerek çıkarılması işlemidir.Daha sonra dişeti konturları düzeltilerek, dişetinin fizyolojik ve estetik bir form alması sağlanır.

Rejenerasyon Yöntemi
Rejeneratif işlemleri periodontal hastalık sebebiyle yıkıma uğrayan destek dokuların vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılarak yeniden oluşturulması amacıyla uygulanır.Olumlu durumlarda, hastalıktan etkilenmiş dokular uzaklaştırılarak, membran, kemik grefti veya doku uyarıcı proteinler kullanılarak yeni destek yapıların oluşması sağlanmaktadır.

Yumuşak Doku Grefti Yöntemleri
Dişetinin çekilmesi sonucu kök yüzeyleri açığa çıkar. Bu durum dişlerin görünümünün uzamasına yol açar, açığa çıkmış kök yüzeyleri sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassastırlar.

Sert diş fırçalama, zararlı alışkanlıklar (tırnak yeme, kalem ısırma vs..), protezler, ortodontik apareyler, yaşlanma ve periodontal hastalıklar gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak dişetlerinde çekilme meydana gelebilir.

Tedavi safhasında, öncelikle hastalığa yol açan sebep belirlenerek kontrol altına alınmalı veya mümkünse ortadan kaldırılmalıdır.Yumuşak doku geftleri kök yüzeylerini kapatmak veya çekilmeden dolayı kaybolan dişeti dokusunu arttırmak amacıyla uygulanmaktadır.

Kuron Boyu Uzatma Yöntemleri
Dişeti dokusu dişlerin üzerini çok fazla örttüğü durumlarda dişlerin boyu ağızda çok kısa görünebilir.Bu durum gummy smile olarak adlandırılır ve estetiği kötü etkiler.Kuron boyu uzatma operasyonu ile fazla dişeti dokusu çıkarılıp altındaki kemik yeniden şekillendirilerek dişlerin daha uzun görünmesi sağlanır. Ayrıca, dişin kırık hattı dişetinin altındaysa veya çürük varsa, restoratif işlemlerden önce protezlerin tutuculuğunu arttırmak, dişeti seviyelerini düzeltmek amacıyla da kuron boyu uzatma operasyonu uygulanabilmektedir..